Як діє лабораторія виробника бруківки
Для забезпечення найкращої якості бруківки та інших бетонних виробів у компанії “ОЗОН” функціонує сучасна лабораторія, яка проводить вхідний контроль сировини а також приймально-здавальні та періодичні випробування.
Ця лабораторія працює строго за чинним стандартом України, гармонізованим з міжнародними нормами.
Для виготовлення бетонних виробів використовуються матеріали, які обов’язково мають паспорт якості. Проте лабораторія проводить і власний вхідний контроль якості сировини. Як саме працює лабораторія?
Контроль якості сировини
Вхідний контроль якості піску та щебню
На залізничну вітку компанії “Озон” регулярно прибувають вагони з сировиною.
Тут відбирають взірці для вхідного контролю якості сировини для виготовлення бруківки.
Перед початком випробувань відібраний взірець сушать при температурі 105 градусів в сушильній шафі для стабілізації маси.
Визначення зернового складу
Відібрана сировина масою 1 кг просіюється через стандартний набір сит механічним способом. Так визначають масову частку відповідної фракції на кожному ситі.
Усі дані випробувань вносяться у таблицю для розрахунку складу бетонної суміші.
Вхідний контроль якості цементу
За допомогою приладу Віка визначають нормальну густоту цементного тіста.
Для цього зважують 400 г цементу та певну кількість води і змішують. Після закінчення змішування кільце приладу Віка заповнюють приготовленою сумішшю.
Кільце розміщене на приладі так, щоб товкачик опускався по його центру. Через 30 секунд досліджується його занурення. За шкалою товкачик не повинен доходити до кінця нижньої пластини на 5-7 мм. Якщо дана умова не виконується, змінюють кількість води і проводять випробування повторно – аж до виконання умови.
За допомогою цього випробування визначають потрібну кількість води для приготування бетонної суміші та розрахунку складу бетонної суміші.
Визначення міцності цементу на стиск
Спочатку готується цементно-піщаний розчин. Для цього зважують 1500 г стандартного піску, 500 г цементу та певну кількість води.
На першому етапі визначають консистенцію цементного розчину за допомогою методу «розплив конуса».
Форму-конус заповнюють на половину та ущільнюють за допомогою штиковки. Надлишок розчину видаляють, форму знімають. Столик струшують 30 разів протягом 30-ти секунд. Після чого вимірюють діаметр конуса за нижньою основою.
Розплив конуса має бути не менше ніж 106 міліметрів. Якщо він виявиться меншим, потрібно збільшити кількість води та повторити випробування до отримання відповідних даних.
На другому етапі для подальших випробувань формують зразки-балочки з отриманого цементного розчину.
Їх поміщають на 24 години в кліматичну камеру при певній температурі та вологості.
Зразки розформовують та маркують.
На третьому етапі половину зразка-балочки встановлюємо на опорні елементи приладу і випробовуємо на міцність за допомогою пресу.
Прогляньте відео про контроль за якістю сировини в лабораторії “Озон”
Контроль якості виробів (тест)
Для подальших випробувань бруківки відбираються взірці. В процесі відбору технологом проводиться оцінка візуальних аспектів. Жоден з виробів не повинен мати сколів, тріщин та розшарувань. Текстура та колір мають відповідати нормам.
Працівник лабораторії проводить заводський контроль продукції та контроль виробничого процесу.
Система заводського контролю продукції складається з регулярних перевірок та випробувань. Результати перевірок записуються для подальшого аналізу. З відібраними виробами проводять випробування згідно методам, які описані в ДСТУ.
Відповідність виробів оцінюється для кожної виробничої лінії за період однієї доби виробництва. Усі розміри повинні відповідати стандартам.
Випробування бруківки
В лабораторії ТОВ “Озон” проводяться випробування міцності бруківки на стиск, розрив при розламуванні та на руйнівне навантаження.
Дозволяється випробовувати цілі вироби з використанням металевих пластин, які накладають на виріб симетрично.
Міцність бетону на стиск повинна бути не менша за показники, передбачені стандартами.
Міцність однієї бруківки при випробуванні на розкол повинна складати не менше 3,6 мегапаскаля при розламуванні, а руйнівне навантаження – не менше, ніж 250 ньютон на міліметр.
Випробування проводяться на сучасному обладнанні провідних європейських компаній. Похибка випробувань не перевищує 3%
Випробування плит
Міцність на вигин
Дане випробування міцності на вигин проводиться для елементів великих розмірів.
Місце прикладання навантаження має бути на однаковій відстані від опор.
Міцність на вигин для бордюрів
Проводиться підготовка обладнання лабораторії для випробовування бордюру на міцність. Відстань між опорами та кінцями виробу повинна складати 100 мм. Здійснюється тест.
Випробування на ковзання та підсковзування
Проводиться калібровка спеціального пристрою з маятником. Поверхню бруківки змочують водою.
Поверхня бетонного виробу повинна забезпечувати добре зчеплення з підошвами взуття пішохода, а також з шинами автотранспорту.
Тому проводиться відповідне визначення величини підсковзування та ковзання за допомогою маятникового пристрою для випробування тертя.
Стійкість до стираності
Випробування полягає в стиранні верхньої поверхні виробу за допомогою абразиву.
Взірець тротуарної плитки затискають на конструкції рухомого візка з утримувачем. Подавання абразивного матеріалу повинно бути постійним. Широкий круг стирання виконує 75 обертів протягом однієї хвилини.
Після закінчення випробування вимірюють розмір канавки.
Після випробувань на приладах роблять візуальну оцінку структури бруківки на сколі. Для того, щоб виріб був якісним та довговічним, заповнення має бути рівномірним, щільним, не містити надмірної кількості піску та сторонніх домішок.
Товщина верхнього шару бруківки з барвником має становити не менше 4 мм. Здійснюються відповідні заміри.
Товщина верхнього шару бруківки з барвником має становити не менше 4 мм. Здійснюються відповідні заміри.
Дивіться відео про контроль за якістю бруківки та випробуваннями виробів